Kuba2103
złote serce
Dołączył: 14 Lut 2007
Posty: 1148
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Pią 18:33, 30 Mar 2007 Temat postu: Jeżeli sama masz problem z przemocą w domu. |
|
|
JEŚLI SAM MASZ PROBLEM Z PRZEMOCĄ W DOMU...
Maltretowanie, bicie, poniżanie zawsze jest przestępstwem i nie ważne czy dzieje się to w domu czy na ulicy! Pamiętaj, że nie musisz się na to godzić. Każdy z nas ma prawo do życia bez przemocy.
Pamiętaj o tych, którzy cierpią razem z Tobą. Dzieci widząc przemoc wobec Ciebie cierpią – nawet jeśli same nie są bite. Przemoc domowa może powodować u dzieci opóźnienia w rozwoju, problemy emocjonalne, zdrowotne, uzależnienia od alkoholu/narkotyków, zbyt wczesne rozpoczynanie współżycia seksualnego.
Nam dorosłym nie wolno pozwolić by przemoc w domu była dla dziecka codziennością.
Gdy przemoc staje się normą, przestajemy reagować na jej przejawy – zaczynamy ją akceptować.
Dla dobra dzieci musimy to zmienić!
Czasem trzeba nawet podjąć decyzję o odejściu od partnera.
Przemoc domowa jest przestępstwem opisanym w Kodeksie Karnym. Zgodnie z art. 207 k.k. jest to znęcanie się psychiczne i fizyczne nad osoba najbliższą: współmałżonkiem, konkubentem, matką, ojcem, siostrą, bratem... Powtarzające się maltretowanie, bicie, poniżanie jest właśnie przemocą domową.
Pamiętaj, że jest to przestępstwo ścigane z urzędu, to znaczy, że policja i prokuratura mają obowiązek zająć się sprawą.
Bardzo ważne jest zbieranie dowodów po każdym akcie przemocy. Zapisuj wszystko:
data, sprawca, opis zdarzenia
nazwiska świadków np. sąsiedzi, ktoś z rodziny, znajomi (ważne są zeznania świadków, którzy widzieli całe lub część zajścia lub tylko słyszeli zza ściany awanturę)
rób obdukcje (wystarczy za każdym razem opis obrażeń wykonany przez zwykłego lekarza)
rób zdjęcia obrażeń (wystarczy zwykłym aparatem fotograficznym)
rób zdjęcia zdemolowanego domu (trzeba pamiętać, że musi być świadek, który potwierdzi, że właśnie tego dnia tak wyglądało mieszkanie po awanturze. Na świadka możesz poprosić dowolną osobę – wystarczy, że zobaczy mieszkanie np. sąsiad, ktoś z rodziny, policjant, pracownik pomocy społecznej)
Pamiętaj, że nie musisz godzić się na przemoc!
/Jeśli masz dowody tylko na jeden przypadek przemocy, to zawsze możesz powołać się na art. 156 i 157 Kodeksu Karnego, które mówią o ciężkich uszkodzeniach ciała. Ale wtedy trzeba samemu zgłosić na policji wniosek o ściganie sprawcy./
Bardzo ważne jest wzywanie policji w każdym przypadku przemocy (w trakcie lub po zdarzeniu)
pamiętaj, że przemoc domowa jest przestępstwem i policja ma obowiązek interweniować
zadzwoń na policję (może to również zrobić sąsiad)
w przypadku odmowy interwencji poproś o numer służbowy osoby, z która rozmawiasz – masz do tego prawo
gdy przyjedzie policja:
zapisz numery służbowe interweniujących policjantów
domagaj się by sprawcę zabrała policja, jeśli jest agresywny
domagaj się wypełnienia tzw. niebieskiej karty (jest to specjalny formularz, który maja obowiązek wypisać policjanci w przypadku przemocy domowej)
pamiętaj, że musisz wypełnić kartę z prośbą o pomoc
następnie kartę otrzymuje Twój dzielnicowy, który powinien Cię odwiedzić w ciągu kilku dni od zdarzenia. Jego zadaniem jest poinformować sprawcę, że popełnia przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna do 10 lat więzienia.
Pamiętaj, że bardzo ważne jest zgłaszanie aktów przemocy na policji. Nie wstydź się! To nie Ty maltretujesz, bijesz i poniżasz. Każdy z nas ma prawo do życia bez przemocy, a policja za każdym razem ma obowiązek interweniować!
Musisz zrozumieć, że przemoc domowa to bardzo poważny problem – zagraża Twojemu zdrowiu psychicznemu i/lub fizycznemu.
Tylko od Ciebie zależy Twoje życie i od Ciebie zależy czy się zmieni czy nie.
Nie akceptuj przemocy – podejmuj działania!
Nie mów, że nic nie można zrobić – to nie prawda. Jest to trudne, ale warto żyć bez przemocy. Daj sobie szansę żyć jak człowiek, który może żyć spokojnie i bezpiecznie, spotykać się z kim chce, chodzić gdzie chce, myśleć i mówić to co czuje, realizować marzenia...
Nie ukrywaj, że masz kłopoty!
Poszukaj pomocy: skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanych instytucji i organizacji w Twojej miejscowości lub w regionie, które zajmują się problemem przemocy. Możesz zacząć od Ogólnopolskiego Pogotowia Niebieskiej Linii – to bezpłatny telefon zaufania dla ofiar przemocy domowej. Pracują tam psychologowie i prawnicy, którzy doradzą Ci co robić.
Prawo karne to nie jedyna droga wyjścia z przemocy. Pomóc może także prawo cywilne i prawo rodzinne:
możesz zabezpieczyć się przed długami współmałżonka składając do sądu wniosek o zniesienie wspólności majątkowej. Przez fakt zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólnota majątkowa. Gdy jeden z małżonków zaciąga długi, spłacać je muszą oboje - zabezpiecz się przed tym.
możesz wystąpić do sądu z pozwem o alimenty, jeśli współmałżonek nie daje na wasze dzieci pieniędzy (takie pozwy są bezpłatne).
jeśli zdecydujesz się na rozwód lub separację, sąd zdecyduje: z kim zostaną dzieci, w jakiej wysokości mają być orzeczone alimenty na dzieci, jak będziecie korzystać z mieszkania po rozwodzie (gdy współmałżonek został skazany przez sąd karny za znęcanie się nad rodziną masz duże szanse starać się o rozwód z orzeczeniem o jego winie - to pomoże uzyskać eksmisje w trakcie sprawy).
po uzyskaniu rozwodu lub separacji możesz umówić się z byłym współmałżonkiem, jak podzielić majątek, który posiadacie. Możecie podpisać umowę u notariusza. Jeśli macie problemy z podziałem, trzeba pójść do sądu, który was wysłucha i podzieli majątek.
|
|